Probiotikumok és prebiotikumok – mi az, amit az élőflórás készítményekről tudni érdemes?

Nem is gondolnánk, milyen kiemelten fontos szerepe van bélrendszerünknek és az élóflórás készítményeknek (probiotikum és prebiotikum) az egészségünk megőrzésében. Tudtátok például, hogy az immunrendszerünk 80%-a a bélben található? Emésztőrendszerünk egy nyitott csőként értelmezhető, néhány elgondolás szerint szervezetünk ezen része emiatt a külvilághoz tartozik. A kisbabák születésekor az emésztőrendszer még mikroorganizmusoktól mentes, a bélflóra a táplálékfelvétel megkezdésével párhuzamosan kezd kialakulni. A kisgyerekek szájukba vett tárgyakkal, a környezetük felfedezése során további baktériumtörzsekkel találkoznak, melyek segítenek kialakítani a különböző testrészekre jellemző baktériumflórát, s egyúttal kialakítani a védettséget a kórokozókkal szemben.
Szinte hihetetlen, de igaz, az emberi testet tízszer több mikrobiális sejt alkotja, mint emberi sejt! Közel 100 trillió baktériummal élünk együtt.

Ezek a mikroorganizmusok velünk szimbiózisban, kölcsönös együttműködésben élnek. Számukra testünk élőhelyül szolgál, ők pedig segítenek abban, hogy a bélnyálkahártyán megtelepedő kórokozó baktériumok, vírusok, gombák szaporodását gátolják. Ezen túl felelősek a K-vitamin és a B12-vitamin előállításáért és az anyagcsere folyamatokban is jelentős szerepük van.
Fontos tehát, hogy vigyázzunk a testünkben élő barátságos baktériumokra. Hogyan? Ebben segítünk!
PROBIOTIKUMOK – Mikor indokolt a használatuk?

Manapság közkedvelt étrend-kiegészítő termékek a probiotikumok. A probiotikus készítmények olyan baktérium törzseket tartalmaznak, amelyek az egészséges bélrendszerben is előfordulnak. Ezek elsősorban Lactobacillus (tejsav baktériumok) és Bifidobacterium törzsek, melyeket számos faj alkot, például a B. breve és a B. lactis, illetve a L. acidophillus, L. casei vagy a L. bulgaricus).
Fertőzések – Mikroorganizmusok sokasága él harmóniában a béltraktusban, azonban különböző környezeti hatásokra ez az érzékeny egyensúly felborulhat. Ilyen hatása lehet például a különböző fertőzéseknek, vagy az azok kezelésére, orvos által felírt antibiotikum terápiának.
Antibiotikum kúra – Habár az antibiotikumok az egyik leggyakrabban használt gyógyszercsoportba tartozó termékek, azonban ezek a szerek sajnos nem csak a szervezetre káros baktériumokat pusztítják el, hanem a bélrendszer egészsége számára nélkülözhetetlen mikroorganizmusokat is.
Stressz – Mindezen felül a túlzott mértékű stressz is károsan befolyásolja a bélflóra egyensúlyát, illetve magától értetődő módon a helytelen táplálkozás különösen károsan tud hatni erre az érzékeny rendszerre.
EDD MAGAD EGÉSZSÉGESRE!
Táplálkozásunkkal sokat tehetünk emésztőrendszerünk épségének megőrzéséért. Bizonyos élelmiszerek jótékony bélbaktériumokban gazdagok, így szervezetünkbe jutva, a bélben megtapadva és elszaporodva dolgoznak egészségünk megőrzéséért.
Ilyen élelmiszerek például a savanyított tejtermékek, a joghurtok, kefírek, a savanyúkáposzta vagy a miso is.

Habár igaz, hogy a bélflóra épsége kiegyensúlyozott étkezés hatására külső támogatás nélkül is helyre áll, mégis jobban tesszük, ha megtámogatjuk testünket probiotikus készítményekkel ezekben az esetekben, ugyanis a csökkent funkciójú emésztőtraktus az immunrendszer károsodása révén fogékonyabbá tesz a fertőzéses betegségekre és anyagcserénkre is káros hatással van.
Antibiotikum kúra mellett viszont óvatosan kell fogyasztani a magas kalcium tartalmú élelmiszereket (tejtermékeket), ugyanis ezek egyes antibiotikumok hatását gátolják!
Az antibiotikum terápiát fokozottan javasolt probiotikum készítményekkel kiegészíteni, hiszen a fertőzéses betegségek ellen ható antibiotikumok sajnos a számunkra hasznos baktériumokat is elpusztítják. A probiotikumok bármely napszakban fogyaszthatók, ám arra érdemes figyelni, hogy ha antibiotikum terápia kiegészítőjeként alkalmazzuk, akkor időben eltoltan fogyasszuk a két készítményt, ugyanis az antibiotikum elpusztíthatja a probiotikus termékben lévő baktériumokat.
PROBIOTIKUMOK IMMUNRENDSZERT TÁMOGATÓ HATÁSA

A probiotikumok támogatják az immunrendszer védekezőképességét, hiszen immunrendszerünk túlnyomó hányada a bélrendszerben található.
Egyes tanulmányok szerint a probiotikumok olyan mértékben támogatják a bélflóra egészségét, hogy képesek csökkenteni a náthás és influenzás megbetegedések gyakoriságát, illetve megbetegedés esetén enyhébb lefolyású a betegség, kevesebb szövődmény alakul ki.
Érdemes probiotikum készítményt választani hosszú utazások előtt is, hiszen a megváltozott környezeti körülmények, az eltérő kultúra szokatlan ételei, fűszerei vagy az utazással járó stressz mind negatívan hathat emésztőrendszerünkre. Ebben az esetben a kúrát kezdjük egy héttel az utazás előtt! Nem csak az utazások során, a hétköznapokban is pozitívan hatnak a probiotikus termékek a hasi görcsök, puffadás, emésztési nehézségek ellen. De ellenszere lehet a rossz leheletnek, a fáradtság- és levertségérzetnek. A jobb fizikai és szellemi teljesítőképesség hátterében is az emésztésre, anyagcserére gyakorolt kedvező hatás áll.
MI AZ A PREBIOTIKUM?
A szervezetbe juttatott baktériumokat azonban életben is kell tartani. Élő mikroorganizmusok lévén tápanyagra van szükségük.
A prebiotikumok a probiotikumok táplálékai.
Ilyen prebiotikum például a növényi eredetű inulin és az almarost.
SZIMBIOTIKUMOK – KETTŐ AZ EGYBEN
Azokat a termékeket, melyek prebiotikumot és probiotikumot is tartalmaznak, szimbiotikumnak nevezzük. Ezekkel a termékekkel biztosíthatjuk, hogy a baktériumok valóban szaporodásnak indulhassanak a bélrendszerünkben, s ott kifejtsék jótékony hatásaikat. Az étrend-kiegészítőkön kívül számos növény is rendelkezik prebiotikus tulajdonsággal, például a banán, az articsóka, a bab és a borsó is jó választás.
A probiotikus termékek tárháza is igen széles. A készítmények közül érdemes azokat választani, amelyek többfajta baktérium törzset tartalmaznak, hiszen a szervezetünkben is több törzs együttélésének köszönhetően alakul ki a védelmi funkció. Választhatunk tablettát, kapszulát vagy akár folyékony készítményeket is. Általában kúraszerűen javasolt fogyasztani ezeket a termékeket a fent említett esetekben, azaz egy-egy antibiotikum terápia kiegészítőjeként, vagy az emésztőrendszer meggyengülését okozó élethelyzetekben. Kárt nem teszünk szervezetünkben a gyakori fogyasztással, hiszen a probiotikum termékekben található baktériumtörzsek az egészséges szervezet részei. A hűvös, őszi-téli időszakban, mikor szervezetünk fogékonyabb a betegségekre, szintén érdemes egy kúrát tartani az immunrendszerünk támogatásának érdekében.
VÁRANDÓSSÁG ALATT IS AJÁNLOTT!
A probiotikumok különösebb óvintézkedések nélkül, nagy biztonsággal szedhető szerek. Terhesség és szoptatás alatt is ajánlott ezen termékek fogyasztása. Viszont bélvérzéssel küzdő, vagy szteroidokat fogyasztó betegek körültekintőek legyenek a probiotikumok fogyasztása során, ugyanis az ő esetükben a baktériumok nagyobb eséllyel kerülhetnek a véráramba, így szisztémás megbetegedést okozva.

Étkezés közben fogyasztva elkerülhetjük a gyomorsav baktériumokat károsító hatását, így biztosítva, hogy megfelelő számú baktérium jut majd bélrendszerünkbe. A tejsavbaktériumokat laktóz- és tejfehérje érzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják.
Probiotikus készítmények az emésztőrendszerre gyakorolt hatásukon túl a hüvely normál flórájának helyreállításában és fenntartásában is segíthetnek. Hüvelyfertőzések kiegészítő terápiájaként alkalmazandók, fontos azonban, hogy erre a célra olyan terméket válasszunk, ami kifejezetten ennek a területnek a kezelésére szolgál.
EGY SZIMBIOTIKUM KÉSZÍTMÉNY A BIOEXTRÁTÓL

Válaszd a Bioextra FloraMixet, mely szimbiotikus hatású készítmény. Megfelelő számban tartalmazza a bélrendszer egészsége szempontjából fontos Lactobacillusokat és Bifidobacteriumokat, s inulin és almarost tartalmának köszönhetően megfelelő tápanyaggal látják el azokat.