D-vitamin pótlás? Már a napfény sem elég!

Napfény vitamin. Így is emlegetik a D3-vitamint, nem hiába! A D-vitamin ugyanis elsősorban nem táplálék útján kerül szervezetünkbe, hanem mi magunk állítjuk elő a napsugárzás segítségével. A világ civilizált részén nyáron is óriási a D-vitamin hiány, ami a magyar lakosság mintegy felét érinti, hiszen a Semmelweis Egyetem kutatásai alapján minden 2. magyar még nyáron is D-vitamin hiányos.* Mit tehetünk ellene?

D-vitamin: az immunrendszer és a csontok őre
A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, mely nélkülözhetetlen az egészséges csontfejlődéshez és az immunrendszer zavartalan működéséhez. Az aktív D-vitamin, vagyis a kolekalciferol, a bőrben keletkezik több lépésben a napfény UV-B sugarainak hatására. Ezt követően élettanilag aktív formáját a vesében éri el, egy hidroxilációs folyamat következtében. Ez az aktív molekula a szervezet kalcium- és foszfor anyagcseréjében nélkülözhetetlen szerepű, mert segíti e nyomelemek beépülését a csontokba.

Megéri leégni a D-vitamin pótlásáért?
Kicsit sem. Fontos, hogy kellő mértékkel tartózkodjunk a napon, ugyanis a bőr leégése túlzott áldozat a D-vitamin raktárak feltöltése érdekében. A tűző napon történő, fényvédő krémek nélküli tartózkodás fokozott kockázatot jelent a későbbi bőrrák kialakulásának szempontjából, így mindig használjunk naptejet arcunkon és testünkön, valamint kerüljük a 10-15 óra közötti hosszan tartó napon tartózkodást. Ne felejtsük: már 15 -20 perc is elegendő lehet, hogy a fedetlen végtagokat és arcot érő nyári napsugárzás hatására bőrünkben kb. 1500- 3000 NE D-vitamin képződjön.
A mesterséges fény nem segít
Sajnos azonban a kora reggeli és késő délutáni sugarak már nem elég erősek ehhez. Sokan úgy gondolják, a szolárium is jó megoldás lehet a D-vitamin képződésének serkentésére, ám ezek a gépek UV-A fénysugarakat bocsátanak ki, ami nem megfelelő a D-vitamin előállításának szempontjából. Továbbá azt is gondolhatnánk, hogy a napos szobában ülve gondoskodhatunk szervezetünk D-vitamin ellátottságáról, ám ez sajnos nem igaz.

Csakúgy, mint a szoláriumok esetében, a kulcs itt is az UV-A és UV-B sugarak közti különbségben kereshető. A legtöbb ablaküveg, legyen szó irodaházakról vagy az autó üvegéről, nem engedik magukon áthatolni az UV-B sugarakat, csupán az UV-A hatol keresztül rajtuk. Így bőrünkben nem tud megindulni a D-vitamin szintézise, azonban a napégés kockázata ebben az esetben is fennáll! Ha szervezetünket D-vitamin termelésre szeretnénk ösztönözni, a legjobban tesszük, ha a délelőtti és késő délutáni órákban a szabadban tartózkodunk.
Az életkor, mint kockázati tényező
Idős korban csökken a bőr D-vitamin szintetizáló kapacitása. Többek közt ezért is válnak gyakorivá, és különösen nehezen gyógyulóvá az idős kori csonttörések.
D-vitamin tévhitek
Napvilágot láttak már olyan tévhitek, miszerint a napozás utáni szappanos fürdés eltávolítja a bőrünkben keletkezett D-vitamint. A D-vitamin a bőrünk középső rétegében, az epidermisben képződik a napsugarak UV-B tartományának hatására. Ezt a bizonyos hullámhosszú fénysugárzást bőrünk mélyebb rétegei elnyelik, így indulhat meg a D-vitamin szintézise a bőr mélyebb rétegeinek sejtjeiben. Tehát a bőrfelszín szappanos lemosása nem okozza a D-vitamin feloldódását és eltávolítását, a hatóanyag a bőrben marad.

További tévhit, hogy a naptej gátolja a D-vitamin képződését. A fényvédelem nélküli napon tartózkodás fokozottan növeli a rosszindulatú bőrelváltozások kialakulásának kockázatát, míg a D-vitamin termelésének csökkentésére nincs bizonyítékunk. Ha mégis tartanánk attól, hogy szervezetünk nem jut elegendő D-vitaminhoz a szükséges bőrvédelem mellett, válasszuk a késő délutáni órákat a napfürdőzésre, valamint alkalmazzunk étrend-kiegészítő készítményeket.
Ezért pótoljuk nyáron is a D-vitamint!
A mai világban a légkondicionált helyiségeket részesítjük előnyben, nyári időszakban is sokat tartózkodunk zárt helyen, vagy éppen elfedjük a végtagjainkat és kalapot viselünk, így nem termelődik megfelelő mennyiségű D-vitamin a szervezetünkben. Továbbá a jelenlegi erős napsugárzás miatt nem is ajánlott sok ideig a napon tartózkodni. Emellett érdemes gondolni már augusztusban a vitaminpótlásra, mert akár hirtelen is beköszönthet a hidegebb idő, ami megterheli az immunrendszerünket és fogékonyabbakká válunk a fertőző betegségekkel szemben.

Mivel a D-vitamin pótlása hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, így ellenállóbbá válhatunk a vírusokkal, baktériumokkal szemben.
A kutatások mindezeken felül azt bizonyítják, hogyha mindenki egész évben figyelne a megfelelő D-vitaminpótlásra, akkor a
- a daganatok száma harmadával
- a combnyaktöréseké negyedével
- a kardiovaszkuláris megbetegedéseké tizedével csökkenne
- és egyes számítások szerint akár 90%-kal kevesebben betegednének meg influenzában.

Miben található D-vitamin?
Természetesen bizonyos élelmiszerek is tartalmaznak D-vitamint, s ezeket ajánlatos fogyasztani a napi vitamin szükséglet fedezése érdekében. A tej, a tojás, különböző halfélék, a máj, de a gomba is jó D-vitamin forrás. Fontos azonban tudni, hogy ezekkel nem tudjuk teljes egészében pótolni a napi D-vitamin szükségletünket.
Egy átlagos magyar étrendje ugyanis csupán napi 80 NE D-vitamint tartalmaz! Ez pedig elenyészően kevés, hiszen egy felnőtt számára a napi szükséglet hivatalosan 400 NE – 4000NE napi bevitel között mozog. Vigyázzunk a túladagolással, mert a D-vitamin zsíroldékony vitamin lévén a zsírszövetben képes raktározódni, ezért túladagolható. A zsírszövetben raktározódva a túlzott D-vitamin fogyasztás kellemetlen mellékhatásokat okozhat, szédülés, fejfájás, émelygés, hányinger, izomfájdalmak jelentkezhetnek. Ez azonban csak rendszeres, hosszú ideig tartó, napi több, mint 10.000 NE fogyasztása esetén fordul elő!

Készítsd fel szervezetedet és előzd meg az őszi betegségeket!
Készülve az őszi időszakra, egy esetleges újabb koronavírus hullámmal szemben mindenképp erős immunrendszerre van szükségünk. Kutatások bizonyítják a D-vitamin pótlás pozitív hatását COVID-19 megbetegedések esetén. Szerencsére manapság számos különböző adagolási forma közül választhatjuk ki a számunkra legmegfelelőbb étrend-kiegészítőt.
Melyik kiszerelés a legjobb?
Mind a mai napig a legismertebbek a szilárd készítmények, a kapszulák és a tabletták. A kapszulák jelentős előnye, hogy alakjuk és lágyságuk miatt bevételük egyszerű, a kapszula anyaga könnyen emészthető, könnyű adagolást tesznek lehetővé és nem utolsó sorban az esetleg kellemetlen ízű és szagú hatóanyagok szag- és ízfedését biztosítják. Bliszterbe vagy flakonba csomagolva könnyedén magunkkal vihetjük bárhová, s észrevétlenül pótolhatjuk egy kapszulával a napi vitamin szükséglet mennyiségét.

A D-vitamin napjaink legtöbbet kutatott vitaminja. Javasoljuk, hogy ne csak télen, hidegebb időben, hanem egész évben figyeljünk a pótlására!
Forrás:
*https://semmelweis.hu/hirek/2012/06/27/minden-masodik-magyar-nyaron-is-d-vitamin-hianyos/